Arena Design: Poznań żył wzornictwem

| MARCIN MOŃKA


31 maja 2011 | Wydarzenia

W zeszły weekend zakończyła się w Poznaniu Arena Design. Tegoroczna edycja wielkopolskiego święta designu przypadła w roku szczególnym dla Międzynarodowych Targów Poznańskich – największa instytucja targowa w Polsce świętuje bowiem 90-lecie swojego istnienia. Część tego urodzinowego splendoru była także obecna podczas tegorocznych designerskich wydarzeń w Poznaniu. Jubileuszowy nastrój był bowiem do uchwycenia w oprawie imprezy, a okrągły jubileusz podkreślano w oficjalnych wydarzeniach targów.

W zeszły weekend zakończyła się w Poznaniu Arena Design. Tegoroczna edycja wielkopolskiego święta designu przypadła w roku szczególnym dla Międzynarodowych Targów Poznańskich – największa instytucja targowa w Polsce świętuje bowiem 90-lecie swojego istnienia. Część tego urodzinowego splendoru była także obecna podczas tegorocznych designerskich wydarzeń w Poznaniu. Jubileuszowy nastrój był bowiem do uchwycenia w oprawie imprezy, a okrągły jubileusz podkreślano w oficjalnych wydarzeniach targów.

Arena Design stara się zwracać uwagę na powstające w Polsce projekty: to dlatego regularnie organizuje się tutaj konkursy, poświęcone zarówno młodemu pokoleniu projektantów, twórców dopiero wchodzących w zawód jak i tych, którzy od lat pracują na rzecz polskich marek. Stąd też konkursowi skierowanemu do najmłodszych adeptów: studentów bądź absolwentów uczelni (Future Generation) towarzyszył konkurs o większym ciężarze gatunkowym – Top Design.

Lejtmotywem często powracającym w rozmowach uczestników, wystawców i gości stały się ostatnie badania, z których wynika, że Polska stała się drugim na świecie producentem mebli (awans z czwartej pozycji). To informacja która cieszy producentów, zwłaszcza tych produkujących na rynek zachodni. Ucieszyła również projektantów, którzy w Poznaniu się pojawili, jak choćby Tomasz Augustyniak, Designer Roku 2010 Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, który na tegorocznej edycji AD miał swoją retrospektywę, prezentując obiekty zaprojektowane w ostatnich latach. – Projektujemy coraz bardziej świadomie, i świat zaczyna to doceniać – mówił Tomasz Augustyniak.

Z pewnością w tej perspektywie za niezwykle ważną część AD trzeba uznać jubileuszową, dziesiątą edycję PE-P, czyli Programu Edukacyjno-Projektowego, realizowanego przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, dzięki któremu studenci pracują nad projektami wdrażanymi do produkcji seryjnej. W tegorocznej odsłonie projektu wzięła udział rekordowa liczba firm o bardzo zróżnicowanym profilu (m.in. Noti, Paged, Marmorin, Profap). Wyróżniało się kilka projektów zrealizowanych w kooperacji studentów z Noti i Marmorinem.

Arena Design to nie tylko prezentacje projektów czy kolekcji, obecność grup projektowych czy producentów. To także wykłady zaproszonych gości specjalnych – projektantów, architektów czy badaczy i dyrektorów artystycznych. W tym roku w Poznaniu pojawili się m.in. Werner Aisslinger, Wolf. D. Prix czy Karsten Bleymehl. Już nie gwiazdy światowego projektowania – jak np. w ub. roku, ale za to fachowcy, których dobrze się słuchało.

Trudno nie odnieść wrażenia, że w światowym designie nie tylko wciąż wszyscy zastanawiają się nad materiałami przyszłości, formą i wizją pracy projektanta oraz jego miejscu w przestrzeni społecznej. Bywa przecież tak, że rola projektantów często bywa marginalizowana. W Poznaniu zwracano również uwagę na „nadprodukcję” designu. – W wymiarze globalnym nie jesteśmy w stanie uchwycić wszystkiego, co pojawia się w przestrzeni projektowej, obserwując targi i wystawy dociera do mnie, że wskutek ogromnej ilości projektów tracimy ostrość widzenia, nie jesteśmy w stanie wychwycić wszystkich wartych zauważenia idei, ale także konkretnych pomysłów – przekonywał Werner Aisslinger. Szkoda jedynie, że większości wykładów wysłuchiwała niezbyt duża grupa osób. A przecież Poznań ze swojej imprezy chciałby uczynić najpotężniejsze wydarzenie poświęcone wzornictwu w Polsce.

Wiele miejsca prelegenci poświęcili zagadnieniom zrównoważonego rozwoju w kontekście np. odnawialnych źródeł energii oraz przetwarzaniu materiałów odzyskiwanych. – Nie ma jednej wspólnej idei zrównoważonego rozwoju. Ważne jest, by podejmując wysiłki np. związane z recyklingiem, starać się prowadzić wszechstronne badania określające ślad węglowy – przekonywał Karsten Bleymehr z Material ConneXion. Ta perspektywa okazała się o tyle intrygująca, że w czasie gdy odbywała się Arena, na terenie MTP gościli uczestnicy Międzynarodowych Targów Energetyki i aż prosiło się, by te dwie imprezy odnalazły wspólną przestrzeń.

Na tegorocznej Arenie wszystko na pozór wyglądało w pełni profesjonalnie, pawilony przeznaczone na AD miały swój rytm czy lepiej lub gorzej zorganizowaną przestrzeń wystawienniczą. Tylko miny wielu projektantów były nietęgie, pozbawione entuzjazmu. Dla wielu poznańskie wydarzenie jest po prostu kolejną imprezą na której trzeba być, jednak bez większej wiary w jej wymierny, przeliczalny sens. A przecież, podobnie jak i w poprzednich latach, organizatorzy AD postanowili ściągnąć nie tylko polskie wzornictwo ale i biznes, wszystko zgodnie z ideą całej imprezy. A ta w założeniu miała stać się miejscem, gdzie młodym projektantom umożliwia się kontakty z producentami czy przedstawicielami dużych firm. O efektach tegorocznego spotkania na razie trudno mówić, skuteczność wymiany będzie można najwcześniej oceniać w najbliższych miesiącach. – Tu nie robi się interesów, tu spotyka się branża – mówił nam szef jednej z największych firm meblarskich, która również była obecna na targach.

Na pewno sukcesem Areny Design jest towarzyszące jej targi stricte handlowe, czyli Home Decor oraz Luminexpo – to właśnie tam przewijały się tłumy zarówno zwiedzajacych jak i osób nawiązujących kontakty biznesowe.

no images were found

Powiązane artykuły:

Najciekawsze nowe miejsca w Polsce, które koniecznie musicie odwiedzić

Miejsca ze smakiem

Warszawa | 16 września 2020

Najciekawsze nowe miejsca w Polsce, które koniecznie musicie odwiedzić

Balcerkiewiczowie. Rodzina, która postawiła na design

Po swojemu

Tarnowo Podgórne | 23 sierpnia 2020

Balcerkiewiczowie. Rodzina, która postanowiła na design

Nowości Noti. Do domu, biura i baru

Nowości od Noti

Poznań | 22 czerwca 2020

Fotele Shieldon proj. Tomka Rygalika i stołki Belem od Piotra Kuchcińskiego

Oswojone lata 50. w projekcie Atelier Starzak Strebicki

Oswojone lata 50.

Poznań | 9 czerwca 2020

Charakter przestrzeni definiuje nowoczesna interpretacja meblościanki

Paged zaprasza na wystawę nowości online

Mimo przeszkód

Jasienica | 28 kwietnia 2020

W zastępstwie targów Salone del Mobile Paged zaprasza online

Linoleum od nowa. Konkurs Forbo nie tylko dla architektów

Linoleum od nowa

Poznań | 15 kwietnia 2020

Konkurs Forbo Flooring Polska nie tylko dla archtektów