ARENA DESIGN: POZNAŃ PRZYCIĄGA NAZWISKAMI

TWO

5.5.2011

WYDARZENIA

W dniach 25-28 maja na terenie Międzynarodowych Targów w Poznaniu odbędzie się trzecia edycja Arena Design pod patronatem medialnym portalu DesignAlive.pl. Po ubiegłorocznej wizycie w Poznaniu gwiazdy światowego projektowania Karima Rashida i tym razem organizatorzy zaprosili na Arenę Design wybitne osobistości: architekta Wolfa D. Priksa, projektanta Wernera Aisslingera oraz założyciela legendarnego studia Frog Design Hartmuta Esslingera.

Wolf D. Prix jest Austriakiem, jednym z głównych przedstawicieli dekonstruktywizmu w architekturze, obok Zahy Hadid, Franka Gehry’ego i Daniela Libeskinda. Prix eksperymentuje w swoich projektach z krzywiznami i rozmaitymi pokryciami konstrukcji, konsekwentnie dąży do "kontrolowanego chaosu", zaburzenia tradycyjnej bryły i konstrukcji szkieletowej. Do jego najbardziej znanych realizacji należą: Musee des Confluences w Lyonie, Wielkie Muzeum Egipskie w Kairze, Akron Art Museum w Ohio, Akademia Sztuk Pięknych w Monachium, wschodni pawilon Museum Groningen w Holandii, BMW Welt w Monachium i Europejski Bank Centralny we Frankfurcie.

Niemiecki projektant Werner Aisslinger, osiągający sukcesy na polu wzornictwa i architektury, zachwyca wykorzystaniem najnowszych technologii i pomaga wprowadzać nowe materiały i techniki w świat projektowania produktów. Tworzy niesamowite wzory i jest nagradzany na całym świecie - od mediolańskiego Compasso d'Oro po Design Prize Republiki Federalnej Niemiec, Red Dot Award czy FX Award w Wielkiej Brytanii. Autor takich realizacji jak Loftcube, który stał się jednym z najbardziej omawianych, przenośnych projektów domów z segmentów w ciągu ostatnich lat. Jego prace są wystawiane w stałych zbiorach międzynarodowych muzeów, takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) i Metropolitan Museum w Nowym Jorku, francuskim Fonds National d'Art Contemporain w Paryżu, Muzeum Neue Sammlung w Monachium oraz Vitra Design Museum w niemieckim Weil. Aisslinger projektuje dla włoskich marek Cappellini, Zanotta, Magis i Porro czy Vitry w Szwajcarii. Pracuje nad wzorami produktów i projektów architektonicznych z markami takimi jak Mercedes-Benz, Adidas, IC-Berlin, Marc'o Polo, Hugo Boss.

Hartmut Esslinger to z kolei jeden z najważniejszych niemieckich projektantów wzornictwa przemysłowego ostatnich dziesięcioleci. Założyciel najsłynniejszego na świecie studia projektowego Frog Design, realizującego prace w zakresie projektowania produktu, cyfrowych nośników informacji, oprogramowania, marki i strategii biznesowej. Obecnie - doradca strategiczny i kreatywny, autor wielu książek o tematyce biznesowo-designerskiej. Do jego najsłynniejszych zrealizowanych projektów należą m.in. głowice prysznicowe, torby i walizy podróżne Louis-Vuitton, urządzenie stereofoniczne, ergonomiczne krzesła dentystyczne, czy części systemu Windows XP, strategia wizerunkowa firmy Lufthansa oraz produkty dla Sony Trinitron i Apple Macintosh. Dzieki jego nowoczesnym i rewolucyjnym produktom swój sukces zawdzięcza wiele światowych firm. Jego prace można zobaczyć wśród zbiorów Muzuem Sztuki Nowoczesnej w Nowym Yorku, Smithsonian Institution oraz Neue Sammlung w Monachium. Laureat wielu nagród m.in. Raymond Loewy Lifetime Achievement Award.

Oprócz spotkań z gośćmi specjalnymi w Poznaniu odbędą się także wykłady uznanych autorytetów z branży: Sachy Petersa, Karstena Bleymehla, Jana Boelena, Beaty Bochińskiej czy Vincenta Gregoire’a.

Podczas Areny nastąpi ponadto rozstrzygnięcie konkursów: Top Design Award 2011, promującego doskonałe wzorniczo produkty, które spełniają światowe normy współczesnego wzornictwa przemysłowego pod względem innowacyjności, funkcjonalności oraz jakości wzorniczej. oraz Future Generation skierowany do młodych projektantów i architektów. Zwycięzców obu konkursów poznamy 25 maja podczas wieczornej gali.

Imprezie już po raz drugi towarzyszyć będą Targi Designu moodFORM.

Więcej: www.arenadesign.pl i www.moodform.pl

Arena Design odbędzie się w tym roku po raz trzeci. fot. Materiały prasowe

Impreza odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. fot. Materiały prasowe

Przed rokiem magnesem, który przyciągnął wielu odwiedzających okazał się Karim Rashid. W tym roku też nie zabraknie znakomitych gości. fot. Materiały prasowe