ARCHITEKCI Z WROCŁAWIA NAGRODZENI W MIAMI

MM

19.5.2011

WYDARZENIA

Biuro architektoniczne z Wrocławia wywalczyło czwarte miejsce w konkursie zorganizowanym w Miami. W amerykańskim mieście podobne konkursy odbywają się co roku, a ten niedawno zakończony został poświęcony rewitalizacji zniszczonego przez huragan Andrew w 1992 roku obszaru Marine Stadium w Miami, który przez ostatnie lata pozostawał niewykorzystany.

Na konkurs, któremu patronowały AIA Miami (odpowiednik naszego Stowarzyszenia Architektów Polskich), Urząd Miejski w Miami oraz miejscowy Uniwersytet, wpłynęło ponad 100 projektów z biur architektonicznych z całego świata. W tym roku architekci bez reszty poświęcili się Marine Stadium, czyli przykładowi amerykańskiego brutalizmu z lat 60. Obiekt, który zaprojektował Hilario Candela, przez lata cieszył się popularnością wśród wszystkich tych, którzy uprawiają wyścigi motorowodne.

Obiekt jednak po dramatycznych wydarzeniach sprzed prawie 20 lat systematycznie podupadał: dzięki konkursowi jednak ma powrócić jego dawny blask. - Historia Marine Stadium oraz chęć zachowania i kultywowania jego funkcji, wyrażana licznymi inicjatywami społecznymi uświadomiła nam jak ważna jest aktywacja tego obiektu nie tylko na cykliczne eventy kulturalne, ale i znalezienie takiej funkcji, która umożliwiłaby korzystanie z Marine Stadium na co dzień. Stąd naszym celem było zaprojektowanie "pływającej sceny", która będzie pretekstem do aktywacji samego Marine Stadium i obszaru w jego otoczeniu. Nam zależało na takiej formie projektowanej sceny, która wymusi jej dodatkową funkcję, będącą pretekstem do korzystania z tego obiektu nie tylko w trakcie cyklicznych imprez, ale niemal codziennie, zmieniając zarazem społeczne postrzeganie tego terenu jako zniszczonego czy otwartego tylko okazjonalnie - przyznaje Marcin Husarz, który wraz z Wojciechem Motylskim i Janem Jerzmańskim tworzy biuro Scoliosis z siedzibą we Wrocławiu. Wszyscy są absolwentami Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Zdaniem jury najlepszym w konkursie okazała się propozycja Perły Miami, stworzona przez Abingo Wu Studio z Lincoln w Nebrasce, które tworzą Jiong Wu i Gengxin Ou.

Więcej: www.scoliosis.com.pl

Projekt biura Scoliosis na konkurs w Miami. fot. Materiały prasowe

Polscy architekci stworzyli projekt "pływające sceny". fot. Materiały prasowe

Scoliosis, czyli Marcin Husarz, Wojciech Motylski i Jan Jerzmański. fot. Materiały prasowe

Zwycięski projekt Abingo Wu Studio - Perła Miami. fot. Materiały prasowe