ARCHITEKCI MEBLA W KRAKOWIE

MAC

10.2.2012

WYDARZENIA

Nie byłoby tej ekspozycji, gdyby nie dwie marki: Noti oraz Balma. Funkcjonujące od lat na polskim (i nie tylko) rynku łączy osoba Ryszarda Balcerkiewicza, ich założyciela. To właśnie prezes Noti jest inicjatorem krakowskiej wystawy "Architektów mebla", która swoje miejsce znalazła w Metaformie prowadzonej przez Renatę Kalarus, projektantkę związaną z Noti (stworzyła jedną z nowości, czyli krzesła Pan i Pani Su). I spoglądając z tej perspektywy można by zapytać który z polskich wziętych projektantów nie współpracował z Noti czy Balmą?

Na ekspozycji możemy dokładnie prześledzić wcale nie tak odległą historię i spojrzeć również w najnowsze dokonania polskich twórców. - Swobodę twórczą dajemy najlepszym - deklarował Ryszard Balcerkiewicz w niedawnej rozmowie z DesignAlive.pl. Na ekspozycji zobaczymy prace właśnie tych najlepszych. Prezentowane obiekty to efekt ich wysiłków, ale i realizacji wielu często wydawałoby się trudnych do zrealizowania idei. Wielokrotnie współpraca pomiędzy projektantem a producentem nie jest usłana różami, polscy twórcy jednak wielokrotnie podkreślali już rolę, jaką potrafią odgrywać w zespole Noti czy Balmy. Na ekspozycji możemy oglądać meble Piotra Kuchcińskiego, Tomka Rygalika, Tomasza Augustyniaka, Jerzego Porębskiego, Grzegorza Niwińskiego, Anny Hreckiej, Małgorzaty Bronikowskiej, Jerzego Langiera oraz najmłodszego pokolenia projektantów: Uli Burgieł, Olgi Mężyńskiej i Julii Pawlikowskiej.

Ich projekty najczęściej potrafią przetrwać próbę czasu. I nie jest to fakt bez znaczenia. Choćby dlatego, że "Architekci mebla" to nie tylko wystawa, ale również pewna postawa względem tworzenia. Przecież praca projektanta rzadko bywa kojarzona z architekturą, która z założenia zajmuje się kreowaniem rzeczy stałych i przez lata nie podlegającym zmianom. Czy obecni polscy "architekci mebla" tworzą właśnie historię polskiego wzornictwa, a ich obiekty, wzorem tych architektonicznych, wpiszą się w kanony - odpowiedź na pytanie zapewne odnajdziemy za jakiś czas.

A przedmiotów wciąż przybywa: na ekspozycję w Metaformie trafiły nie tylko nowe projekty Renaty Kalarus ale również puf-chmurka na czterech linkach (także w wersji na nóżkach) Bouli zaprojektowany przez Urszulę Burgieł, Julię Pawlikowską i Olgę Mężyńską, siedziska Cubber tegoż samego zespołu, fotel i sofa Stone oraz stoliki Plum autorstwa Tomasza Augustyniaka.

Otwarciu wystawy w Metaformie (ul. Lubelska 14) towarzyszyło spotkanie i dyskusja z udziałem polskich projektantów. "Architektów mebla" można oglądać do 2 kwietnia. Patronat: DesignAlive.pl.

Więcej: www.metaforma.pl

Renata Kalarus a w tle "Architekci mebla". fot. Piotr Droździk

Wystawę można oglądać do 2 kwietnia. fot. Piotr Droździk

Otwarciu wystawy w Metaformie towarzyszyło spotkanie i dyskusja z udziałem polskich projektantów. fot. Piotr Droździk