Archeologia fabryki

| MAC


6 września 2011 | Wydarzenia

Przez kilka październikowych dni projektanci oraz studenci wydziałów grafiki i wzornictwa z województwa śląskiego mogą poznawać tajniki ceramiki. Z myślą o nich Design Silesia wraz z partnerami organizuje warsztaty produktowe, które odbędą się na terenie fabryki Porcelany Śląskiej w Katowicach.

Przez kilka październikowych dni projektanci oraz studenci wydziałów grafiki i wzornictwa z województwa śląskiego mogą poznawać tajniki ceramiki. Z myślą o nich Design Silesia wraz z partnerami organizuje warsztaty produktowe, które odbędą się na terenie fabryki Porcelany Śląskiej w Katowicach.

– Do uczestnictwa zachęcamy także osoby zainteresowane historią projektowania porcelany, poszukujące nowych pomysłów i chcące w przyszłości projektować dla przemysłu – informują organizatorzy. Warsztaty poprowadzą ceramicy, którzy inspiracji poszukują w fabryce i jej przestrzeniach, technologii czy historii produkcji. Wielu z nich na stałe współpracuje z fabrykami i realizuje autorskie projekty. Zajęcia poprowadzą m.in. Bogdan Kosak, Karina Marusińska, Monika Patuszyńska. Zaproszenie przyjęli również twórcy związani przed laty z Zakładem Porcelany Bogucice: Eryka Trzewik-Drost i Alojzy Kosowski. Podczas warsztatów będzie się można spotkać także z archeolog Katarzyną Sobota-Liboch i specjalizującym się w fotografii industrialnej Robertem Kuderą.

W czasie zajęć będziemy mogli poznać nieco historii dotyczącej produkcji porcelany od 1925 roku, przedstawią ją Irena i Roman Gatysowie ze Stowarzyszenia Miłośników Śląskiej Porcelany. Z kolei Marek Przybył, prezes Porcelany Bogucice opowie o wpływie, jaki na wzornictwo i produkcję ma globalizacja. – W pobudzeniu twórczej wyobraźni pomocne będą setki tysięcy porcelanowych naczyń w magazynach wyrobów gotowych i sortowni, tysiące gipsowych form w magazynie form produkcji białej, wygaszone piece, stare narzędzia i urządzenia z połowy XX wieku, dokumenty i notatki technologiczne, projekty brył i dekoracji oraz inne materialne świadectwa pokazujące przeszłość fabryki – dodają organizatorzy.

Warsztaty „Archeologia fabryki” odbędą się od 4 do 7 października. Chętni mogą zgłaszać się do 16 września. Formularz rejestracyjny oraz kwestionariusz osobowy są dostępne na stronie www.design-silesia.pl

Powiązane artykuły:

Siup Studio. Ceramika jak z bajki

Siup Studio

Poznań | 13 października 2020

Rzeźby z niebanalnym charakterem

HOME LAB, czyli małe laboratorium kuchenne Marka Cecuły

HOME LAB

Kielce | 3 kwietnia 2020

Przepis na domowe laboratorium we własnej kuchni

Projekt z historią w Katowicach. Mieszkanie Karoliny i Wojtka

Moderna w Katowicach

Katowice | 24 września 2019

Gdy design staje się twoją pasją. Poznajcie mieszkanie Karoliny i Wojtka

Uczta dla współczesnego Lukullusa

Uczta

Paryż | 6 września 2017

Stół zastawiony porcelaną Sucession to prawdziwa uczta dla wszystkich zmysłów.

Powrót do wiejskich źródeł

Siwaki

Medynia | 17 marca 2017

Siwaki, czyli ręcznie wyrabiany zestaw naczyń ceramicznych.