Zajęcia poprowadzi m.in. ceramik Bogdan Kosak. fot. Wojciech Trzcionka

ARCHEOLOGIA FABRYKI

MAC


6.9.2011

WYDARZENIA

Przez kilka październikowych dni projektanci oraz studenci wydziałów grafiki i wzornictwa z województwa śląskiego mogą poznawać tajniki ceramiki. Z myślą o nich Design Silesia wraz z partnerami organizuje warsztaty produktowe, które odbędą się na terenie fabryki Porcelany Śląskiej w Katowicach.

- Do uczestnictwa zachęcamy także osoby zainteresowane historią projektowania porcelany, poszukujące nowych pomysłów i chcące w przyszłości projektować dla przemysłu - informują organizatorzy. Warsztaty poprowadzą ceramicy, którzy inspiracji poszukują w fabryce i jej przestrzeniach, technologii czy historii produkcji. Wielu z nich na stałe współpracuje z fabrykami i realizuje autorskie projekty. Zajęcia poprowadzą m.in. Bogdan Kosak, Karina Marusińska, Monika Patuszyńska. Zaproszenie przyjęli również twórcy związani przed laty z Zakładem Porcelany Bogucice: Eryka Trzewik-Drost i Alojzy Kosowski. Podczas warsztatów będzie się można spotkać także z archeolog Katarzyną Sobota-Liboch i specjalizującym się w fotografii industrialnej Robertem Kuderą.

W czasie zajęć będziemy mogli poznać nieco historii dotyczącej produkcji porcelany od 1925 roku, przedstawią ją Irena i Roman Gatysowie ze Stowarzyszenia Miłośników Śląskiej Porcelany. Z kolei Marek Przybył, prezes Porcelany Bogucice opowie o wpływie, jaki na wzornictwo i produkcję ma globalizacja. - W pobudzeniu twórczej wyobraźni pomocne będą setki tysięcy porcelanowych naczyń w magazynach wyrobów gotowych i sortowni, tysiące gipsowych form w magazynie form produkcji białej, wygaszone piece, stare narzędzia i urządzenia z połowy XX wieku, dokumenty i notatki technologiczne, projekty brył i dekoracji oraz inne materialne świadectwa pokazujące przeszłość fabryki - dodają organizatorzy.

Warsztaty "Archeologia fabryki" odbędą się od 4 do 7 października. Chętni mogą zgłaszać się do 16 września. Formularz rejestracyjny oraz kwestionariusz osobowy są dostępne na stronie www.design-silesia.pl