50-LECIE ISALONI. KTO ŻYW SPIESZY DO MEDIOLANU


MM

4.4.2011

WYDARZENIA

W zeszłym roku organizatorzy doliczyli się tutaj aż 10 tys. nowości, a największe targi meblowe iSaloni w Mediolanie odwiedziło prawie 330 tys. widzów. Czy te statystyki w tym roku będą jeszcze lepsze? Wiele wskazuje że tak, choćby dlatego, że impreza w tym roku świętuje piękny jubileusz. A i branża meblarska na całym świecie składa deklaracje, że już najgorsze ma za sobą.

Mediolańska impreza kończy w tym roku 50 lat. Początkowo była imprezą krajową, jednak już od 33 lat odbywa się w międzynarodowej obsadzie. To właśnie tam, od wielu lat, wyznacza się trendy w modzie meblarskiej. Zazwyczaj poszczególne przestrzenie są podzielone na działy tematyczne: m.in. design, modern, living glam czy classic.

Ale podążanie za światowymi trendami to nie wszystko - w Mediolanie co roku można przekonać się, w jakim kierunku zmierzają tendencje w światowym projektowaniu, i to właśnie tutaj można na własne oczy przekonać się, jaka przyszłość czeka nas już za kilka lat. Dla wielu producentów, projektantów i gości odwiedzających targi to właśnie Mediolan jest miejscem, gdzie można odnaleźć np. inspiracje na kolejne lata.

Salone Internazionale del Mobile co roku przeżywa najazd producentów z całego świata, w zeszłym roku było to ponad 2,5 tys. firm. I łatwiej chyba zapytać, kogo w tym roku w stolicy Lombardii nie będzie. Bo przecież od dawna wiadomo, że tutaj trzeba być. Zdają sobie z tego sprawę również polscy producenci, którzy licznie w tym roku odwiedzą Włochy.

I tak na ponad 200 tys. m kw. wystawiają się firmy z całego świata, od tych najpotężniejszych po mniejszych producentów, specjalizujących się w bardzo wąskich dziedzinach. Wartość targów w perspektywie handlowej jest nie do przecenienia. Głównej ekspozycji zawsze towarzyszą wydarzenia dodatkowe, i podobnie będzie również w tym roku. Zaplanowano bowiem odbywająca się co dwa lata Euroluce, czyli wystawę akcesoriów oświetleniowych, poświęconą zagadnieniom przestrzeni publicznej SaloneUfficio oraz SaloneSatellite, poświęconą projektom związanym z miastem Mediolan i stawiającą pytania dotyczącego projektowania w szerszych kontekstach, np. związkach designu z kulturą oraz projektowaniu przyszłości.

Zapewne ślady jubileuszu iSaloni będą wszędzie, będzie je można odnaleźć także w odbywającym się po raz czwarty Triennale Design Museum - to tam właśnie zastaną zaprezentowani ludzie oraz firmy, których działalność przyczyniła się do stworzenia włoskiego stylu w projektowaniu.

iSaloni potrwa od 12 do 17 kwietnia. I zapewne dla wielu osób 5 dni okaże się zbyt skromnym czasem, aby obejrzeć wszystko to, co od wielu miesięcy przygotowują z myślą o nich projektanci z całego świata. Nie wspominając już o wydarzeniach dodatkowych, bo w kilka kwietniowych dni w Mediolanie można uczestniczyć w rozmaitych koncertach, spotkaniach, konferencjach.

Szczegóły: www.cosmit.it

Targi iSaloni w Mediolanie potrwają od 12 do 17 kwietnia. fot. Materiały prasowe

Na ponad 200 tys. m kw. wystawią się firmy z całego świata. fot. Materiały prasowe

Targi w tym roku obchodzą piękny jubileusz, czyli swoje 50.urodziny. fot. Materiały prasowe