5. ŁÓDŹ DESIGN FESTIWAL: CZAS NA ZMIANĘ!

MM

4.10.2011

WYDARZENIA

20 października rusza największa w Polsce impreza poświęcona wzornictwu. Podobnie jak w latach ubiegłych również i w tym roku Łódź Design Festiwal będzie mieć hasło przewodnie. Przez dziesięć festiwalowych dni stanie się nim zmiana. Patronem medialnym jest DesignAlive.pl.

Festiwal jest organizowany od 2007 roku, i w niespełna 5 lat przeistoczył się z lokalnej imprezy w wydarzenie ogólnoświatowe, podczas którego projektowanie można odmieniać przez rozmaite przypadki, określające tworzenie. ŁDF stał się nie tylko płaszczyzną wymiany myśli, ale także żywą tkanką, na której wyraźnie widać wszystko to, co najciekawszego dzieje się we wzornictwie przemysłowym, rzemiośle a także w przestrzeniach łączących wzornictwo ze sztuką. Ważnym elementem każdej edycji festiwalu są także architektura, grafika użytkowa a nawet moda.

Od lat osią konstrukcyjną festiwalu jest program główny, oscylujący wokół najbardziej intrygujących tematów. Wystawom kuratorskim towarzyszą wydarzenia dodatkowe. To nie tylko wykłady zaproszonych gości, ale też przegląd portfolio oraz konkurs dla młodych twórców - Make me!. W tym roku w programie głównym festiwalu zaplanowano dwie wystawy: "Przekierowanie" i "NeoFarm". Ich kuratorzy, czyli Centrum Architektury oraz grupa BCXSY, stawiają w swoich projektach wiele pytań oraz tez - nie na wszystkie znajdziemy odpowiedzi sami, części z nich będziemy musieli poszukać wraz z projektantami.

"NeoFarm" to w pewnym sensie odpowiedź na coraz częstsze tęsknoty społeczeństwa industrialnego i postindustrialnego za wiejską egzystencją, prowadzoną w zgodnym rytmie natury. Jednak zmiany społeczne i cywilizacyjne zachodzące również na wsi zacierają granicę pomiędzy życiem w środowiskach wielkomiejskich a rustykalną egzystencją w małych społecznościach. Grupa BCXSY, którą tworzą Sayaka Yamamoto oraz Boaz Cohen zaproponuje nawiązanie nowego kontaktu z prostotą i życiem w w wymiarze, który znajduje się na obrzeżach wielkomiejskiego świata.

Drugą z głównych ekspozycji festiwalowych jest "Przekierowanie", opowiadająca o zmianach w architekturze. Jej kuratorzy, czyli Centrum Architektury, jako punkt wyjścia traktują kryzys w architekturze, nieustający wzrost demograficzny stymulujący powstawanie kolejnych przestrzeni architektonicznych. Wystawa ma odpowiedzieć na pytanie, czy współczesna architektura ma pomysł na siebie.

Podczas ŁDF po raz pierwszy w historii imprezy będzie można rozpoznać wzornictwo rodem z Czech, Węgier oraz Ukrainy. Będziemy mogli zobaczyć m.in. wystawę czeskich lamp stołowych z lat 1950-1990 oraz ekspozycję "Moving Island" węgierskiego laboratorium Kitchen Budapest.

To tylko część wydarzeń które czekają na nas przez 10 festiwalowych dni. Odbędą się spotkania i wykłady gości specjalnych festiwalu (w tym roku będą nimi m.in. Nacho Carbonell z Hiszpanii, Nika Zupanc ze Słowenii, Richard Hutten z Holandii czy Igor Pinigin z Ukrainy). Sukces zeszłorocznego pomysłu Remade Market sprawił, że również w tym roku pojawi się przestrzeń, w której będzie można kupić produkty bezpośrednio od ich twórców i projektantów.

Piąta edycja festiwalu odbędzie się w dniach 20-30 października. Główne centrum festiwalowe będzie zlokalizowane przy ul. Targowej 35. Bilety wstępu kosztują 30 i 20 zł (ulgowy), za karnet uprawniający do wielokrotnego wejścia na wystawy i wydarzenia festiwalowe zapłacimy 80 zł.

Więcej: www.lodzdesign.com

Podczas festiwalu będzie można obejrzeć także wystawę czeskich lamp. fot. Materiały prasowe

"Neofarm" wyraża tęsknoty za życiem poza wielkomiejskimi skupiskami. fot. Materiały prasowe

Wystawa "Przekierowanie" opowie o kondycji współczesnej architektury. Fot. Håkon Matre Aasarød

Ekspozycję "Mopving Island" przygotowuje laboratorium z Budapesztu. fot. Materiały prasowe