3P, CZYLI POMORSKI POTENCJAŁ PROJEKOWY

TWO

4.11.2011

WYDARZENIA

25 listopada startuje Centrum Designu Gdynia. Podczas inauguracji tego nowego miejsca na mapie polskiego designu będziemy mieli okazję zobaczyć wystawę "3P - Pomorski Potencjał Projekowy", która ma za zadanie przedstawić projekty i ich twórców z Pomorza - regionu, który od lat kojarzony jest głównie z przemysłem stoczniowym i bursztyniarstwem. Patronem wydarzenia jest DesignAlive.pl.

Niewielu z nas zastanawia się nad tym, że za projektem kontenerowca stoi projektant, a bursztynowa biżuteria to nie tylko tandetna, masowa produkcja, lecz często bardzo dobry produkt autorski. Pomorski design to również pociągi, obuwie, meble oraz inne produkty wzornictwa przemysłowego, a każdy z tych projektów stworzył utalentowany projektant.

Kuratorzy wystawy, Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski, w swoich wyborach podążają dwoma ścieżkami - po pierwsze, pokazać co dobrego dzieje się w designie na Pomorzu, po drugie, przedstawić twórców. Zaproszeni projektanci znajdują się w różnych etapach drogi zawodowej - są to zarówno początkujący projektanci (studenci Akademii Sztuk Pięknych), jak również znani i cenieni profesjonaliści, mający ugruntowaną pozycję zawodową.

Na wystawie prezentują się: prof. Andrzej Lerch, Paweł Gełesz, Krzysztof Bochra, Daniel Januszewski (statki), Sławomir Fijałkowski (biżuteria), Marad Design (transport), Studio1:1, Tabanda, Malafor, Anna Hrecka (meble), Razy2 (oświetlenie), Genius (ceramika), Piotr Mikołajczak, Szymon Wanatowicz z Satel (sprzęt elektrotechniczny), Przemysław Kamiński z HD (obuwie), Studenci Wzornictwa Przemysłowego ASP w Gdańsku oraz firmy dbające o design swoich produktów - Terma Technologie i Flowair.

Wernisaż wystawy obędzie się 25 listopada (ekspozycja potrwa do 15 stycznia), w dniu gdy działalność zainauguruje Centrum Designu Gdynia, działające w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Centrum wspiera rozwój przemysłów kreatywnych, głównie firmy i projekty związane z wzornictwem przemysłowym, grafiką użytkową, multimediami i architekturą. Propaguje także silną współpracę projektantów z przedsiębiorcami. Jednocześnie Centrum Designu Gdynia koordynuje wszelkie inicjatywy i wydarzenia związane z designem w mieście m.in. poprzez udział w międzynarodowych projektach, prowadzenie działań edukacyjnych, organizację wystaw i wydarzeń promujących design, takich jak Gdynia Design Days. Centrum Designu Gdynia to inicjatywa miasta Gdynia.

Patronem wydarzenia jest DesignAlive.pl.

Więcej: www.centrumdesignu.gdynia.pl

Na wystawie będzie pokazywany m.in. stolik Łoś grupy Tabanda. fot. Materiały prasowe

Grzejnik Ribbon firmy Terma Technologie. fot. Materiały prasowe

Fotel biurowy mPosition projektu Studio 1:1 Jarosława Szymańskiego dla PROFIm. fot. Materiały prasowe

Na wystawie zobaczymy również biżutrerię Sławomira Fijałkowskiego. fot. Materiały prasowe

Krzysztof Bochra i jego projekt statku. fot. Materiały prasowe