PARADOKS WIDZA, CZYLI SCHOOL OF FORM NA MALTA FESTIVAL

TEKST PROMOCYJNY

POZNAŃ 23.6.2016

DESIGN SOF WYDARZENIA

Już po raz kolejny School of Form zaznaczyła swoją obecność podczas Malta Festival Poznań (17-28 czerwca). Tym razem w ramach przestrzeni Generator Malta zaprezentowane zostały aż dwa projekty będące odpowiedzią studentów i wykładowców na hasło przewodnie Festiwalu – Paradoks widza, kwestionując bezrefleksyjną wiarę w to, że to, co widzimy jest prawdą oraz zmuszając widza do eksperymentu z własnym wzrokiem.

Człowiek zwykle utożsamia zaufanie do siebie, z ufnością wobec własnego spojrzenia. Tymczasem projektanci nie mają poprzestać na tym, co dostarcza im spojrzenie, tylko skonstruować twór, wyciągający ze spojrzenia wszelkie zakamarki kłamstwa.

Generator Malta na placu Wolności to przestrzeń odwiedzana zarówno przez gości festiwalowych jak i wszystkich użytkowników miasta bez względu na wiek. W tym roku ta przestrzeń stała się polem interakcji z innymi ludźmi, ze sztuką, ale też miejscem konfrontacji z tegorocznym idiomem. – Dlatego, wspólnie ze studentami, zrealizowaliśmy na placu projekt „Nie wierzę własnym oczom”. Studenci School of Form oraz Wydziału Mediów Interaktywnych i Widowisk UAM mieli za zadanie wspólnie zaprojektować elementy przestrzeni, które będą inspirowane idiomem, a swoją uwagę skupili na zmyśle wzroku – opowiada Jola Starzak, opiekunka projektu z ramienia SoF. Projekty mają stworzyć nową możliwość postrzegania świata – w tym wypadku przestrzeni miasta i jej użytkowników – dodaje.

generator malta w budowie fot. K. Schubert

– Na procesie widzenia skupili się również twórcy projektu MIOPIA (z grec. krótkowzroczność). Zaproszą widzów do podniesienia wzroku, zagospodarują balkony, okna i elewacje budynków wokół Generatora. Jednak aby się przyjrzeć, dojrzeć co dzieje się w górze, często własne oczy nie wystarczą. Trzeba wspomóc się lornetką czy lunetą. Jako widzowie coraz częściej jesteśmy wystawiani na próby. Wizyta w tradycyjnej galerii sztuki zostaje tu zastąpiona poszukiwaniem sekretnych interwencji twórców w przestrzeni publicznej. My chcemy skonfrontować widza ze sztuką w przestrzeni miejskiej i w świecie ciągłych rozproszeń zaprosić do skupienia wzroku – mówi Krzysztof Łukomski, opiekun Miopia teamu. Artyści i projektanci stworzą szansę do eksperymentu z własnym polem widzenia i odczuwania. Pozwolą przesunąć granicę obecności poza indywidualne możliwości widza, zaproponują skupienie w chaosie centrum miasta.

Paradoks widza, który jest hasłem przewodnim tegorocznego Malta Festival Poznań może być rozumiany bardzo szeroko. Artyści zazwyczaj skupiają wzrok widzów na sobie i swoich dziełach. Jednak intencją organizatorów jest, aby w tym roku uczestnicy popatrzyli na siebie, a później zadali pytania o to patrzenie. Na to, co zobaczymy, nie zawsze mamy wpływ. Od nas zależy jednak reakcja – możemy wzrok odwrócić lub go skupić. Możemy próbować zapomnieć o tym, co zobaczyliśmy lub się zaangażować. Wziąć odpowiedzialność. Organizatorzy tegorocznej Malty w tym paradoksie zaangażowania i dystansu widzą ważny element naszego człowieczeństwa.

Więcej na: www.sof.edu.pl i www.malta-festival.pl

Zaczynamy! Fot. M. Zakrzewski #mirror #lustro #maltafestival #festiwal #generator #generatormalta #Poznań Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Malta Festival Poznań (@maltafestivalpoznan) 17 Cze, 2016 o 6:11 PDT


Niedzielny #chill na placu Wolno. #hamak #polishgirl #maltafestivalpoznan #maltafestival #placwolnosci #sundaychill #chillout fot. M. Zakrzewski Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Malta Festival Poznań (@maltafestivalpoznan) 20 Cze, 2016 o 4:47 PDT