Muzeum Sztuki Współczesnej w Niterói w Brazylii - wizytówka słynnego architekta. fot. ARC

103-LETNI POETA ARCHITEKTURY WCIĄŻ TWORZY

TWO

26.12.2010

LUDZIE

Większość z nas nie ma szans dożyć setki, a on ma 103 lata i na dodatek wciąż projektuje. Mowa o brazylijskim nestorze światowej architektury modernistycznej Oscarze Niemeyerze, który do listy około 600 zrealizowanych projektów dopisał właśnie dwa kolejne.

Niemeyer 103. urodziny obchodził przed kilkoma dniami osobiście otwierając dwa nowe dzieła - Centrum Sztuki jego imienia w hiszpańskim Aviles oraz kolejny budynek należący do Muzeum Sztuki Współczesnej w Niterói w Brazylii. O ile pierwszy z budynków (jak zwykle utrzymany w konwencji kopuły) dopiero staje się punktem pielgrzymek turystów zakochanych w niezwykłej architekturze, o tyle muzeum w kształcie spodka na urwisku skalnym w Niterói jest taką mekką od lat 50.

Takich uroczystości z przecinaniem wstęg brazylijski poeta architektury (przez wiele lat zagorzały komunista, przyjaciel przywódcy Kuby Fidela Castro, przez co miał problemy z podróżami do Stanów Zjednoczonych) ma na swoim koncie dziesiątki, choć większość zaliczył w swoim rodzinnym kraju. To tam powstało gro jego budowli. I wciąż powstaje…